24 stycznia 2020 12:24 | Przetargi | Źródło: BIP - Urząd Gminy Skulsk

Ogłoszenie Wójta Gminy Skulsk - przetarg ustny nieograniczony - Gawrony

WÓJT GMINY SKULSK

podaje do publicznej wiadomości, że 27.02.2020 r.  o godz. 10:00 w sali nr 3 w Urzędzie Gminy Skulsk odbędzie się pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Skulsk;

1) Działka gruntu niezabudowana, położona w obrębie geod. Gawrony, gm. Skulsk, oznaczona            nr ewid. 36/5 o pow. 1,7687 ha, KW KN1N/00069381/9.

Cena wywoławcza brutto 19.500,00 zł.

W/w nieruchomość nie jest objęta aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nieruchomość leży na terenie upraw rolnych oraz znajduje się na terenach objętych formami ochrony przyrody: „Goplańsko – Kujawski Obszar Chronionego Krajobrazu”. Nieruchomość nie jest położona na terenie Specjalnej Strefy Rewitalizacji.

W przypadku działki nr 36/5 w obrębie geodezyjnym Gawrony mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (tj. Dz. U. z 2017 r.,                  poz. 2196 z póź. zm.)

Zgodnie z przepisami cytowanej wyżej ustawy nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, chyba że ustawa stanowi inaczej. Jeżeli nabywana nieruchomość rolna             albo jej część ma wejść w skład wspólności majątkowej małżeńskiej wystarczające jest, gdy          rolnikiem indywidualnym jest jeden z małżonków. Powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z powierzchnią nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rodzinnego             nabywcy nie może przekraczać powierzchni 300 ha użytków rolnych ustalonej zgodnie z art. 5 ust. 2 i ust.3 ustawy. Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą                   kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której            jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego               i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo.

W przetargu mogą wziąć udział osoby, które spełnią warunki określone definicją rolnika indywidualnego i będą w stanie po wyłonieniu na nabywcę przedłożyć w Kancelarii Notarialnej dokumenty potwierdzające spełnienie warunków do nabycia nieruchomości rolnej, o których mowa  w art. 7 cytowanej wyżej ustawy (między innymi; oświadczenie o osobistym prowadzeniu gospodarstwa rolnego przez okres co najmniej 5 lat poświadczone przez wójta(burmistrza), oświadczenie o łącznej powierzchni użytków rolnych stanowiących własność, użytkowanie wieczyste, będących w samoistnym posiadaniu, dzierżawionych przez rolnika indywidualnego, zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały).

Nabycie przedmiotowej nieruchomości przez inny podmiot niż rolnik indywidualny                            w rozumieniu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego może nastąpić za zgodą Prezesa Agencji        Nieruchomości Rolnych wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej wydanej na wniosek            nabywcy.

Agencji Nieruchomości Rolnych przysługuje prawo pierwokupu nieruchomości, z wyjątkiem           przypadku, gdy nabywca ustalony w wyniku przetargu nabywa nieruchomość na powiększenie           gospodarstwa rodzinnego jednak do powierzchni nie większej niż 300 ha, a nabywana                          nieruchomość rolna jest położona w gminie, w której ma miejsce zamieszkania nabywca lub gminie graniczącej z tą gminą.

Wadium do przetargu w wysokości 10 proc. ceny wywoławczej należy wpłacić najpóźniej                   do 24 lutego 2020 r. na konto: BS Ślesin O/Skulsk Nr 30853400061100016900122580 -                             z dopiskiem „Przetarg na działkę Nr ...”. Dowód wpłaty wadium należy okazać komisji przetargowej.

Wadium wpłacone przez osobę, która wygra przetarg zaliczone zostaje na poczet ceny nabycia nieruchomości, a w przypadku uchylenia się przez osobę od zawarcia umowy, wadium przepada          na rzecz sprzedającego.

Każde postąpienie ceny w trakcie licytacji nie może wynosić mniej niż 1% ceny wywoławczej,       z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.

Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferował co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej.

Opłaty notarialne i sądowe w całości ponosi nabywca.

Cena nieruchomości osiągnięta w drodze przetargu podlega zapłacie nie później niż do dnia zawarcia aktu notarialnego.

Wójt Gminy Skulsk zastrzega sobie prawo do odwołania lub przełożenia przetargu informując              o tym niezwłocznie na tablicy ogłoszeń w tut. Urzędzie.

Ogłoszenie o przetargu zostało wywieszone na tablicach ogłoszeń: w Urzędzie Gminy Skulsk                 i Sołectwie Gawrony oraz zamieszczone na stronach internetowych: bip.gmina-skulsk.pl                             i www.gmina-skulsk.pl

Dodatkowe informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy Skulsk pokój nr 3 lub pod numerem telefonu (63) 268-20-18 wew. 111.

Wójt Gminy Skulsk

Andrzej Operacz