12 września 2018 11:52 | Aktualności

Rusza rządowy program

Program priorytetowy Czyste Powietrze

Cel programu:

Poprawa efektywności energetycznej poprzez zmniejszenie/uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza pochodzących z jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Dla kogo:

Beneficjentami Programu są osoby fizyczne posiadające prawo własności lub będące współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego.

Na co:

• Modernizację źródła ciepła na paliwa stałe (węgiel, biomasę) nie spełniające wymagań programu na  źródło ciepła spełniające wymagania programu:

• Kotły na paliwa stałe

• Kotły olejowe

• Kotły gazowe kondensacyjne

• Węzły cieplne

• Systemy ogrzewania elektrycznego

• Pompy ciepła powietrzne

• Pompy ciepła odbierające ciepło z gruntu lub wody

Jako element dodatkowy:

• Docieplenie ścian zewnętrznych

• Wymiana okien i drzwi zewnętrznych

• Modernizacja instalacji c.o. i c.w.u.

• Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

• Kolektory słoneczne

• Mikroinstalacje fotowoltaiczne

W jakiej formie:

• Dotacja do 90%

• Pożyczka

• Dotacja z pożyczką

Na jakich warunkach:

• Okres, w którym mogą być ponoszone koszty kwalifikowane: od 01.01.2018 r. do 30.06.2029 r.

• Okres realizacji przedsięwzięcia: do 24 miesięcy od daty zawarcia umowy o dofinansowanie, lecz nie później niż do 30.06.2029 r.

• Przedsięwzięcie nie może zostać zakończone przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie

• Maksymalne koszty kwalifikowane, od których jest liczona wysokość dotacji – 53 tys. zł

Dla pożyczki:

• Oprocentowanie zmienne pożyczki – nie więcej niż WIBOR 3M +70 punktów bazowych
    ale
    nie mniej niż 2% rocznie

• Maksymalny okres spłaty pożyczki: do 15 lat

• Możliwa karencja (zwłoka) w spłacie: nie dłużej niż do zakończenia realizacji przedsięwzięcia

Szczegółowe informacje zawarte są w Programie priorytetowym Czyste Powietrze.

Dostęp do wszystkich dokumentów programowych, w tym formularza wniosku, będzie możliwy od dnia ogłoszenia naboru, który planowany jest na miesiąc wrzesień. Prosimy o śledzenie naszej strony internetowej.

Wójt Gminy Skulsk

Andrzej Operacz